Výživové doplnky a ich vplyv na organizmus

Výživové doplnky sú už takpovediac súčasťou života. Stretávame sa s nimi na každom rohu a ich výhody sú naozaj zázračné. Prinášame vám základné informácie o tom, ako výživové doplnky fungujú, kedy by ste po nich mali siahnuť a aký majú vplyv na organizmus.

Výživové doplnky sú potravinové produkty, ako napríklad vitamíny, minerálne látky, esenciálne aminokyseliny a látky s výživovým účinkom. Uvedené látky sa nachádzajú jednotlivo alebo v kombinácii. Vždy však zabezpečujú koncentrovaný zdroj živín.

Výživové doplnky sa berú v dávkovanej forme. Nepredstavujú však komplexnú výživu, čo vyplýva z ich názvu. Sú len doplnkom, a tak ich využiteľnosť a účinky v organizme môžu byť odlišné.

Výhody užívania doplnkov stravy

Výživové doplnky so sebou prinášajú množstvo výhod. Záleží od produktu, avšak vo všeobecnosti posilňujú imunitný systém, chránia telo pred škodlivinami, stimulujú tvorbu bielych krviniek, upravujú črevnú mikroflóru a sú súčasťou detoxikácie tela. Ich dlhodobé užívanie priaznivo ovplyvňuje zdravotný stav človeka.

Okrem iného, výživové doplnky zlepšujú kvalitu spánku a redukujú stres. Na redukciu stresu tiež pomáhajú prírodné prípravky, ako napríklad Antistres, ktorý ako uvádza výrobce, česká spoločnosť Naturvita, upokojuje pri strese a pozitívne ovplyvňuje duševné rozpoloženie.

Kedy siahnuť po výživových doplnkov?

Používať ich je potrebné len ojedinele a mali by dopĺňať prirodzenú, všestrannú a komplexnú výživu. Užívať by sa mali najmä v období zvýšeného výskytu ochorenia, v prípade rekonvalescencie, po operácii, v prípade záťažových stavov, ako je ťažká a riziková práca. Výživové doplnky môžete tiež používať na kompenzáciu nepriaznivých účinkov liekov, cytostatík a podobne.

Ako si vybrať?

Výber správnych výživových doplnkov pre potreby vášho tela vie byť občas skutočne komplikovaný. Pri výbere sa zamerajte na zloženie konkrétneho produktu a na vaše potreby. Poradiť sa tiež môžete so svojim lekárom alebo lekárnikom. Nezabúdajte sa však vopred informovať a produkt si vyberajte s rozumom, tak, aby to vášmu telu neuškodilo.

You may also like...

Napsat komentář