Deťom s torticollisom pomáhajú v bratislavskom AF REHAB

Cervikálna dystónia, tiež torticollis spastica, je jednostranným svalovým strnutím šije. U detí ide obvykle o vrodenú vadu spôsobenú jednostranným skráteným kývača hlavy a hornej časti trapézového svalu. Môže ísť aj o získaný problém súvisiaci s blokádou chrbtice. V tomto prípade však ide obvykle o problémy v dospelosti. Torticollis môže vznikať tiež pri úrazoch, ochoreniach nervovej sústavy, či ako idiopatická forma, ktorej príčiny nie sú známe.

Fyzioterapia u detí s torticollis

Ideálnou formu liečby torticollisu u detí, či už hlavnou, alebo podpornou, je fyzioterapia. Rehabilitácia pre deti je dôležitou súčasťou služieb bratislavského AF REHAB. Rehabilitačné centrum ponúka vývojové analýzy bábätiek aj následnú fyzioterapiu pre deti. Má špecialistov na Vojtovu metódu, ktorí sa školia priamo v centre Vojtovej metódy RL-Corpus v Českej republike (v Olomouci). Jednou zo špecializácií centra je tiež starostlivosť a pomoc deťom s torticollisom.

Okrem Vojtovej metódy využíva centrum taktiež rehabilitačnú metódu českého neurológa MUDr. Richarda Smíška – SPS (SM-Systém). Špirálna stabilizácia, ako sa metóda tiež nazýva, sa v rehabilitačnej praxi s úspechom využíva už viac ako 30 rokov a AF REHAB je dokonca priamo oficiálnym školiteľom SM Systému pre Slovenskú republiku.

V detskej rehabilitačnej praxi sa využíva taktiež metóda Spiraldynamik. Tá sa zameriava na držanie a koordináciu pohybového aparátu a jeho trojrozmernú pohyblivosť. Ide o inovatívnu terapiu a tréning, ktorý je návodom, ako správne používať vlastné telo.

Liečba detských pacientov v AF REHAB

Fyzioterapia je ideálnou alternatívou k medikamentóznej liečbe torticollisu u detí, ktorá často nebýva možná, či nie je najvhodnejšou. U detí prináša vynikajúce výsledky. Špecialisti s AF REHAB majú skúsenosti s detskými pacientmi – od bábätiek, cez predškolákov, školákov, až po adolescentov.

You may also like...

Napsat komentář