Karpálny tunel je v dnešnej dobe časté ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä tŕpnutím a necitlivosťou prstov a zápästia. Koho toto nepríjemné ochorenie postihuje, aké sú príznaky a liečba?
Syndróm karpálneho tunela, inak povedané zápästný syndróm je jedno z najčastejších ochorení. Toto ochorenie je spôsobované pravidelným preťažovaním zápästia ruky alebo jednotvárnymi opakovanými činnosťami. Vo všeobecnosti však postihuje najčastejšie ťažko manuálne pracujúcich ľudí a ľudí, ktorí často pracujú s myšou od počítača a klávesnicou.
Príznaky vzniku ochorenia
Problém vzniká pri dlhodobom presilení zadného zápästného svalu, cez ktorý prechádza prístredný nerv. Keď miesto prechodu opticky zhrubne, nazýva sa to karpálny tunel. Medzi najčastejšie príznaky patrí tŕpnutie v palcoch a troch ďalších prstoch ruky, znížená kvalita spánku, spôsobená väčšou intenzitou bolesti a tŕpnutím. Postupne sa znižuje citlivosť ruky a odchádzajú drobné svaly, čím sa ruka motoricky poškodí.
Liečba – je nutná operácia?
Neurológ podá do miesta bolesti kortikoidy, to však z dlhodobého hľadiska nepostačuje, pomôže to len na určitú krátku dobu. Operácia karpálneho tunela je v tomto prípade nevyhnutná. Nemusíte sa však ničoho obávať, je to pomerne jednoduchý zákrok, ktorý má takmer 100% úspešnosť.
Priebeh operácie
Pacient sa zúčastní klasických predoperačných vyšetrení a elektromyografického vyšetrenia, kde sa zistí rozsah nervového poškodenia. Následne prebehne dôsledná anamnéza, kde lekár vyzistí všetky užívané lieky, zdravotný stav, alergie a prekonané ochorenia.
Samotná operácia sa robí v lokálnej, miestnej anestézii. To znamená, že ste pri vedomí a znecitliví sa vám len miesto operácie. Lekár následne uvoľní nerv v dlani a problém je vyriešený. Ide o tzv. jednodňovú chirurgiu, čo znamená, že pacient ide hneď po zákroku domov. Na klinike vám však dajú dôležité rady, čo robiť v prípade bolesti a opuchu. Ranu musíte mať pár týždňov v sterilnom prostredí, až dokým vám nevyberú stehy.