Čo sa týka operácie kolena, nemusíte mať žiadne obavy. Ide o jednoduchý zákrok, ktorý má minimum nepríjemných pooperačných následkov. Operácia kolena je dnes vysoko odporúčaná záležitosť, ktorú sa oplatí podstúpiť.
Pre koho je operácia určená?
Operáciu kolena môžu podstúpiť ľudia, ktorí trpia chronickými bolesťami, ktoré vznikajú z viacerých dôvodov. Medzi najčastejšie príznaky patria zápalové a reumatické ochorenia, infekcie rôzneho druhu, reumatická artritída alebo degeneratívne ochorenia, ako napríklad artróza.
Základným krokom k absolvovaniu operácie je podstúpenie vstupného vyšetrenia na špecializovanej klinike, kde sa bude operácia vykonávať. Tu vám spravia základné vyšetrenia a oboznámia sa s vašim zdravotným stavom. Pred samotnou operáciou kolena budete informovaní o priebehu výkonu, a tiež budete poučení o jej možných následkoch, ktorých je však minimum.
Priebeh samotného výkonu
Operácia kolena môže prebiehať prostredníctvom rôznych metód. Medzi najčastejšie patrí artroskopia, operácia meniskov, výmena kolenného kĺbu, náhrada krížnych väzov, kĺbu, poprípade úprava deformít. V dnešnej dobe je však obľúbená tzv. intervenčná diagnostika, ktorá sa vykonáva pod rtg žiarením. Následne vám špecialisti do blízkosti nervu zavedú ihlu, kedy vám aplikujú lokálne anestetikum. To znamená, že počas zákroku nebudete cítiť žiadnu bolesť, pretože oblasť vášho kolena bude znecitlivená.
Tento zákrok je skutočne jednoduchý a trvá niekoľko minút. Bolesť by vám tak mala po čase ustúpiť. Ak by sa tak nestalo, špecialisti majú aj iné riešenie, a to pokračovať v zákroku prostredníctvom terapeutického zásahu. Tento zásah sa nazýva denervácia kolena, čo znamená dočasné alebo trvalé vyradenie nervu z jeho funkcie. Totiž, najčastejšou príčinou bolestí a ochorení vášho kolena sú práve nervy, ktoré môžu byť poškodené alebo nefunkčné.
Ak trpíte bolesťami kolena, neváhajte a poraďte sa so svojim lekárom alebo ortopédom. Určite vám odporučia len to najlepšie a kvalitný zákrok môžete absolvovať na akejkoľvek klinike.